LECZENIE KANAŁOWE PRZYCZYNY

Każde leczenie kanałowe ma swoje przyczyny. Jest to dość skomplikowana i kosztowna procedura, której żaden dentysta nie zaleci, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Bezpośrednim powodem skierowania na endodoncję (fachowa nazwa procedury) jest nieodwracalne zapalenie tkanki lub miazgi wypełniającej kanał naszego zęba. Jej choroba zaszła już tak daleko, że nie obejdzie się bez jej zatrucia, usunięcia oraz wypełnienia materiałem stabilizującym.

Nieleczone zapalenie miazgi zęba prowadzi do dalszych powikłań. Agresywne bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Mogą rozprzestrzeniać się na inne zęby, przechodzić w niezwykle groźne i dolegliwe stany ropne oraz wywoływać zakażenia i zapalenia innych części ciała. Inne częste powikłanie to opuchnięcie twarzy.

Leczenie kanałowe to w takiej sytuacji praktycznie jedyny zabieg, który pozwala na opanowanie zapalenia miazgi (poprzez jej usunięcie z kanału zęba) bez konieczności wyrwania zainfekowanego zęba.

Jakie są głębsze przyczyny leczenia kanałowego?

No dobrze, ale co spowodowało tak poważną chorobę naszego zęba? Czy mam niewłaściwą higienę jamy ustnej?

Psucie się zęba jest najczęściej skutkiem postępującej i nieleczonej (lub źle leczonej) próchnicy. Psujące się szkliwo w końcu przebija się to tkanki nerwowej, a że jest ona bardzo miękka i podatna na wpływ bakterii, szybko wytwarza stan zapalny. Jak szybko zaczniemy to odczuwać, zależy od naszych predyspozycji osobniczych. Każdy jest inny.

Po czym poznać, że mamy zapalenie miazgi zęba?

Nie bez przyczyny nawet dzieciom powtarza się, że dentystę warto odwiedzać dwa razy w roku, szczególnie jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszego uzębienia. Regularna kontrola stomatologiczna może nie tyle pomóc zidentyfikować ząb do leczenia kanałowego, ale zapobiec powstaniu takiej sytuacji. To niezwykle ważne.

Sygnały, że z naszym uzębieniem coś nie tak to:

  • silny ból, szczególnie kiedy występuje nacisk,

  • wrażliwość na zimno i ciepło, szczególnie jeśli źródło temperatury zostało usunięte,

  • ciemnienie zęba,

  • opuchnięcie dziąseł wokół zainfekowanego zęba,

Czy są inne przyczyny leczenia kanałowego?

Większość zabiegów to konsekwencja nieleczonej lub źle leczonej próchnicy, ale zdarzają się też sytuacje, kiedy do choroby zęba dochodzi na skutek uszkodzeń mechanicznych (np. po uderzeniach), a nawet traumy psychologicznej.

Przebieg zapalenia oraz powody leczenia kanałowego są jednak podobne. Do wrażliwej miazgi zęba, która odpowiada za ukrwienie i unerwienie, dostają się bakterie, które powodują jej nieodwracalne zapalenie. Żeby ratować ząb przed ekstrakcją oraz resztę organizmu przed rozprzestrzenianiem się zakażenia, konieczna jest endodoncja

Jak zapobiegać problemom z zębami na przyszłość?

Leczenie kanałowe to sygnał, ze mamy poważne problemy z zębami. Jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń i nastawienia do zdrowia zębów, możemy drogo za to zapłacić.

Priorytetem powinna stać się dla nas staranna higiena zębów, oprócz regularnego szczotkowania, warto rozważyć użycie nici dentystycznej, płynów do płukania ust oraz gumy do życia po jedzeniu. Ustalmy z naszym dentystą, jakiej pasty oraz szczoteczki powinniśmy najlepiej używać.

Warto regularnie kontrolować stan zdrowia naszych zębów. Profilaktyka jest dużo tańsza i mniej uciążliwa niż leczenie. Szczególnie kanałowe.

Przeczytaj również o zatruciu zęba, na czym polega leczenie kanałowe, czy leczenie kanałowe boli oraz czy warto używać elektronicznych szczoteczek do zębów.