NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE?

Nic dziwnego, że chcemy wiedzieć, na czym polega leczenie kanałowe idąc na ten stomatologiczny zabieg. Ma on koszmarną reputację. Większość z nas bardzo się go boi. Podejrzewamy, że jest skomplikowany, kosztowny i – co najgorsze – bolesny. Warto dowiedzieć się o endodoncji (fachowa nazwa tej procedury) więcej zanim odwiedzimy dentystę. Tym bardziej, że technologia bardzo ją zmieniła.

Wielu może pamiętać czasy, kiedy leczenie kanałowe wymagało kilku długich wizyt u dentysty. Obecnie, w zależności od stopnia skomplikowania choroby, może to zając kilka godzin podczas jednej wizyty lub być rozłożone na więcej. Dzięki nowym rozwiązaniom nie trwa jednak tak długo jak kiedyś.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe? photo: Wikimedia Commons

W największym skrócie, leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanału zęba (odpowiedzialnej za ukrwienie i unerwienie) oraz wypełnienie komory materiałem stabilizującym.

Dlaczego? Przyczyną leczenia kanałowego najczęściej nieodwracalne zapalenie nerwu w miazdze zęba spowodowane zaawansowaną i nieleczoną próchnicą lub innymi uszkodzeniami.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

1. prześwietlenie zęba

Zdjęcie rentgenowskie zęba jest potrzebne, żeby określić kształt i długość kanału zęba. Można z niego również wyczytać, czy infekcja ogranicza się tylko do wnętrza zęba, czy dotarła również do okolicznych kości. Na podstawie prześwietlenia dentysta (lub endodonta – specjalista od leczenia kanałowego) dobiera odpowiedni rodzaj znieczulenia.

2. znieczulenie

Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na dobrą sprawę często nie byłoby to w ogóle konieczne, ponieważ nerw jest i tak martwy. Zastrzyk z anestetykiem uspokaja jednak obawy pacjentów. Oprócz znieczulenia stomatolodzy zakładają także suchy opatrunek, którego rolą jest wchłanianie śliny.

3. borowanie i usuwanie miazgi

Następny krok to rozwiercenie zęba. Jest to konieczne, żeby dostać się do kanału, w którym znajduje się zainfekowana tkanka. Jest ona następnie usuwana za pomocą specjalistycznych narzędzi, tak żeby oczyścić wnętrze zęba z bakterii oraz pozostałości po miazdze. Kanały są wielokrotnie obficie płukane, a na końcu suszone.

Bardzo rzadko stosowane jest obecnie tzw. zatrucie zęba (fachowo: dewitalizacja) – nowoczesne znieczulenia pozwalają skutecznie oczyścić wnętrze zęba bez konieczności jego zatruwania.

4. wypełnienie kanału

Oczyszczony z miazgi i bakterii kanał zęba trzeba szczelnie wypełnić specjalnym materiałem, który zapobiega ponownym zakażeniom. Jeśli oczyszczenie jest zakończone, można to wykonać w ten sam dzień, choć niektórzy dentyści decydują się na odczekanie ok. tygodnia, szczególnie wtedy gdy musimy najpierw zwalczyć zakażenie. Kanał wypełnia się w tym przypadku lekiem. W przeciwnym razie – wypełnia się na stałe materiałem o nazwie gutaperka.

5. wypełnienie zęba

Kolejny krok to wypełnienie dziury, której dentysta używał, żeby dostać się do zniszczonej miazgi i oczyścić z niej kanał. Innymi słowy, na zakończenie czeka nas jeszcze popularna plomba kosmetyczna. Dziury po leczeniu kanałowym są zazwyczaj rozległe, warto więc zainwestować w materiał dobrej jakości.

6. rehabilitacja zęba

Żeby uchronić zęby po leczeniu kanałowym przed dalszym ich rozpadem, wielu dentystów zaleca założenie tzw. koronek. Wzmacniają one ząb i chronią przed pękaniem spowodowanym rozległym wierceniem. Warto porozmawiać ze swoim stomatologiem o tym, jak dbać o zęba po endodoncji.

Przeczytaj też o zatruciu zęba, przyczynach leczenia kanałowego oraz czy leczenie kanałowe boli.