Szczoteczka elektryczna do zębów – opinie dentystów

Czy warto stosować elektryczną szczoteczkę do zębów zamiast zwykłej szczoteczki? Czy w ten sposób lepiej zadbamy o swoje zęby? Które rozwiązanie wybrać, jeśli zależy nam na czystych zębach, braku próchnicy oraz zachowaniu wzorowej higieny jamy ustnej?

Szczoteczka elektryczna do zębów czy ręczna?

Największą zaletą elektrycznej szczoteczki do zębów są wysokie obroty, których nie osiągniemy myjąc zęby ręcznie. Chodzi oczywiście o obroty główki szczoteczki. Główka elektrycznej szczoteczki kręci się dużo szybciej, przez co mycie zębów jest intensywniejsze i szybsze.

Czy to ma znaczenie? Tak, szczególnie w sytuacji, kiedy notorycznie brakuje nam czasu, żeby dokładnie umyć zęby. Myjąc ręcznie, powinniśmy spędzać na tej czynności co najmniej dwie minuty, przy założeniu, że wykonujemy to właściwie. Chodzi zarówno o ruchy, które wykonujemy oraz dosięganie każdej części jamy ustnej. Po około dwóch minutach dobrego szczotkowania możemy być pewni, że nasze zęby są czyste. Problem polega na tym, że wiele osób, również dorosłych, nie spędza tyle czasu na szczotkowaniu.

Elektryczna szczoteczka do zębów wykona tą samą pracę w dużo krótszym czasie. Dzieje się tak właśnie z powodu wysokich obrotów główki. Szczotkowanie jest dużo bardziej intensywne i skuteczne, choć nadal należy pamiętać o docieraniu do wszystkich zakątków jamy ustnej oraz nie skracaniu szczotkowania do kilku sekund.

Kwestia przyzwyczajenia

Nie każdy szybko przekonuje się do elektrycznych szczoteczek. Dlaczego? Jest to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Od zawsze szczotkowaliśmy zęby za pomocą tradycyjnych szczoteczek i trudno się czasami przestawić na urządzenie, które wykonuje tę czynność automatycznie. Nie ma przeciwwskazań, żeby stosować oba typy szczoteczek wymiennie.

Szczoteczki elektryczne – wpływ na szkliwo oraz dziąsła

Mechaniczny charakter szczoteczek elektrycznych oznacza, że mają one silniejszy, intensywniejszy kontakt ze szkliwem oraz dziąsłami. Z jednej strony to dobrze – szczotkowanie może być krótsze. Z drugiej strony dla ludzi o wrażliwych zębach, elektryczna szczoteczka może być zbyt silna – wywołując krwawienie czy bóle. Większość nie ma regulacji obrotów. Wydaje się, że szczoteczkę ręczną trochę łatwiej kontrolować, co jest bardzo ważne w przypadku osób z wrażliwymi dziąsłami i zębami.

Co mówią dentyści o szczoteczkach elektrycznych?

Większość dentystów ma pozytywną opinię o tej metodzie szczotkowania zębów. Podkreślają, że podnosi ona standard higieny jamy ustnej oraz pozwala skrócić proces szczotkowania. Szczoteczki elektryczne są zaprojektowane tak, aby docierać w odpowiednie miejsca oraz dostosowywać się do kształtu jamy ustnej.

Dentyści podkreślają jednak, że warto regularnie wymieniać główkę tego typu szczoteczek (nawet co pół roku) oraz wypracować odpowiedni dla siebie czas oraz sposób szczotkowania, żeby uniknąć podrażnień i innych dyskomfortów.

Przeczytaj też o zatruciu zęba oraz czy leczenie kanałowe boli.